MIT Technology Review poprosił Billa Gatesa o przygotowanie listy 10 innowacji, które będą miały znaczenie w roku 2019 (i w kolejnych latach). W zestawieniu oczywiście nie mogło zabraknąć asystentów zasilanych AI i technologii głosowych. Pojawiają się one obok innowacyjnych rozwiązań technologicznych w medycynie, branży spożywczej czy zaawansowanych reaktorach termojądrowych. Pokazuje to ogromny potencjał płynący z prawdziwie funkcjonalnych asystentów.

Smart jeszcze nie do końca smart

Maszyny coraz lepiej rozumieją język naturalny. Jednak zdaniem autora, obecnie używane przez nas głosowo funkcje nie pokazują pełnego potencjału sztucznej inteligencji i prawdziwie „smart” asystentów. Trudno się z tym nie zgodzić w momencie gdy najczęstszym use-casem dla obecnie dostępnych asystentów jest odtwarzanie treści audio oraz rozrywka. Jednak możliwości są ogromne i coraz mocniej zaczynamy tego doświadczać.

Gates w swoim artykule wspomina o BERT, systemie przewidywania słów, który np. jest w stanie wyłapać i wypełnić luki w testach, czy technice kategoryzacji danych opracowaną przez naukowców z OpenAI. Tego typu usprawnienia połączone z lepszą ,,syntezą mowy”, pomogą rozwinąć obecne funkcje asystentów głosowych – jak na przykład poradzenie sobie z codziennymi czynnościami takimi jak sporządzanie notatek ze spotkań, wyszukiwanie informacji lub zakupy online.

Google Duplex rozwija możliwości

Bill Gates wspomina także o obecnych urządzeniach (Google Duplex), które świetnie sobie radzą z tak rozwiniętymi czynnościami jak dzwonienie do salonu fryzjerskiego w celu dokonania rezerwacji. Co więcej, głosowy ekran potrafi także odbierać połączenia od numerów, które określimy jako ,,spamerskie’’ i telemarketerów. Poniżej popularny fragment rozmowy telefonicznej głosowego asystenta z człowiekiem.

Patrzymy za Zachód… i Wschód

Autor zestawienia nie zapomina o rozwoju AI i technologii głosowych na rynkach azjatyckich. W Chinach gwałtownie postępuje adopcja asystenta AliMe Alibaba. Asystent głosowy potrafi koordynować dostawy paczek przez telefon i drwi z cen towarów za pośrednictwem czatu.

CB Insights (https://www.cbinsights.com/research/china-voice-assistants-smart-speakers-ai/)

Wyzwania najbliższych miesięcy

Pojawia się też temat kilku wyzwań. Gates zwraca uwagę na to, że mocną siłą sztucznej inteligencji na ten moment jest ustaleniem tego jakie mamy potrzeby niż faktyczne rozumienie zdań. Treści są obrabiane i generowane statystycznie, odzwierciedlając jak trudno jest nasycać maszyny prawdziwym rozumieniem języka.

Ale co dalej?

Swoje podsumowanie kończy refleksją dotyczącą kolejnych kroków po pokonaniu obecnych wyzwań związanych z rozwojem AI.

,,Kiedy przekroczymy tę przeszkodę [prawdziwnego rozumienia intencji], zobaczymy kolejną ewolucję. Być może zacznie się ona od głosowego koordynatora logistyki, aż do opiekunów, nauczycieli, a może nawet przyjaciela?”

Bill Gates, (https://www.technologyreview.com/lists/technologies/2019/)

Cała treść artykułu jest dostępna na stronie MIT Technology Review.