Odkąd Google Assistant zadebiutował na polskim rynku pojawiło się kilka artykułów opisujących jego możliwości. Mimo wszystko, jestem zwolenniczką testowania wszelkich nowinek technologicznych na własnej skórze.

Dlatego, postanowiłam spędzić jeden dzień z głosowym asystentem w roli mojego pomocnika. Z uwagi na fakt, że w Polsce nie ma jeszcze zbyt wielu rozwiniętych funkcji, posłużyłam się aplikacjami, które działają już od dawna w anglojęzyznej wersji Google Assistant.

Dzień dobry !

Po zjedzeniu śniadania lubię sprawdzić jakie zadania zaplanowałam dzień wcześniej, najczęściej robię to z pomocą mojego kalendarza. Tym razem użyłam aplikacji Good Morning Routine, która po użyciu komendy
Tell me about my day przypomniała o planie i wyświetliła na ekranie prognozę pogody. W międzyczasie mogłam spokojnie przygotować jedzenie do pracy i poprosić o włączenie ulubionej playlisty na Spotify – Play my morning playlist.

Wychodząc z domu korzystam z aplikacji Reminder, która ma już swój polski odpowiednik – Przypomnienia. Dzięki użyciu komendy Przypomnij mi o...dostanę powiadomienie o wyznaczonej godzinej i mogę zdefiniować miejsce, w którym ono zostanie wyświetlone. Przykładowo wychodząc z domu możemy powiedzieć:
Przypomnij mi o zamówieniu karmy dla psa jak wrócę do domu.
Następnie dostaniemy potwierdzenie otrzymanej informacji na naszym ekranie i po powrocie do domu nasz Asystent przypomni o zadaniu.

Nawigacja głosowa, to funkcja Google Assistant, z której wielu kierowców korzysta na codzień. Myślę, że zyskała ona popularność jeszcze długo przed premierą polskiej głosowej wersji Map. Będąc już w temacie dojazdu do pracy, sprawdziłam jak asystent może umilić nam czas spędzony w aucie lub innych często zatłoczonych środkach komunikacji (miałam zestaw słuchawkowy z mikrofonem).

W drodze

To prawda, w drodze do pracy czasami lubią być korki, więc możemy wykorzystać ten czas na sprawdzenie wiadomości, które nas interesują w ulubionych źródłach. Niedawno Onet wprowadził swoją aplikację, która po użyciu frazy Porozmawiaj z Onet  lub Poproś Onet o newsy uruchomi głosowe podsumowanie najnowszych wiadomości.
Drugą dostępną obecnie informacyjną funkcją jest wywołanie wiadomości za pomocą przykładowego zdania wiadomości sportowe. W tym przypadku uruchomi nam się ekran z tekstem plus asystent odczyta je.

Nauka języka to temat niewątpliwie chętnie rozwijany w sferze aplikacji mobilnych. Zyskujące coraz większą popularność DuoLingo czy Anki mogą tylko to potwierdzić. Twórcy edukacyjnych rozwiązań głosowych nie chcą pozostawać w tyle, dlatego anglojęzyczna wersja Google Assistant oferuje nam dostęp do kilkunastu zabaw językowych.

Na polskim rynku obecnie (luty 2019) mamy jedną aplikacje w tej kategorii – Tłumaczenia. Kiedy z niej korzystałam bezproblemowo radziła sobie z wyłapywaniem fraz w zatłoczonym miejscu. Nie mniej jednak do nauki hiszpańskiego wybrałam Spanish Lessons, które przekierowało mnie do lekcji na Youtubie.

Asana Unofficial to głosowe przedłużenie aplikacji mobilnej do zarządzania zadaniami. Jeżeli mamy ustawiony język polski w naszym Asystencie to wypowiedzenie frazy Ask Asana Unofficial… przekieruje nas do wspomninanej wcześniej aplikacji Przypomnienia.

W pracy

Czas spędzony w pracy podzieliłam na trzy kategorie:

  • monitorowanie czasu, maile i spotkania
  • wideo rozmowy i wiadomości
  • przerwa

Pierwsza z nich skupia się wokół mierzenia swojego czasu pracy nad danym projektem. Najczęściej korzystam z aplikacji Toggl, ale tym razem sprawdziłam głosową wersję Ebiity. Po dodaniu swojego konta email, możemy utworzyć projekt, który z pomocą naszego głosu będzie monitorować ile czasu poświęcamy na jego realizację. Wiadomość z raportem będzie na nas czekać pod koniec każdego dnia w skrzynce odbiorczej.

Głosowe tworzenie treści maili i wysyłanie ich za pomocą Gmail jest na ten moment dostępne dla polskiej wersji, ale nie jest w pełni głosowe. Nie mniej jednak tworzenie wiadomości SMS i wysyłanie ich do swoich kontaktów działa bezproblemowo. Wystarczy powiedzieć Wyślij wiadomość do … – użytkownik zostanie zapytany o treść i po głosowym zatwierdzeniu trafi ona do odbiorcy.

Wideo rozmowy w polskiej wersji są zintegrowane na ten moment z Google Duo, który uruchomi się po usłyszeniu np. wideo rozmowa. Po zweryfikowaniu naszego numeru telefonu będziemy mogli przeprowadzić rozmowę, jeżeli nie będziemy mogli się połączyć to istnieje opcja dodania notatki głosowej.

Lunch time !

Wybór jedzenia ograniczyłam do kilku kryteriów : najbliższej lokalizacji i rodzaju kuchni. Swoją rozmowę z Asystentem zaczęłam od…jestem głodna. Jak widać poniżej dostałam trzy opcje odpowiedzi :

Kiedy już doprecyzowałam swoje preferencje (była to pizza) dostałam listę najbliższych i rekomendowanych pizzerii w okolicy. Asystent przełączył mnie do Map i nawigacji.

Moje hobby

Często po pracy udaję się na trening, podczas którego korzystam najczęściej z stopera. Tym razem postanowiłam poszerzyć swój plan ćwiczeń o propozycje Asystenta. Polskie aplikacje w zakładce Zdrowie i Fitness zamykają się na ten moment do sprawdzania kaloryczności posiłków. Nie mniej jednak angielskie odpowiedniki – Google Fit czy My Sport Buddy po zainstalowaniu aplikacji mobilnej pomogą nam w dobraniu odpowiedniego zestawu ćwiczeń, śledzenia swoich postępów czy monitorowania rytmu serca.

Jednym z moich ulubionych rozwiązań głosowych w tej kategorii jest aplikacja Nike Coach+, która zsynchronizowana np. ze smart speakerem pomoże przeprowadzić spersonalizowany trening czy dobrać odpowiednie obuwie. Więcej o samej aplikacji i frazach przeczytasz na stronie Google Assistant – Nike Coach. 

Gotowanie

O tym, że Google Assistant może być bardzo pomocnym domownikiem czytałam wiele razy. Przetestowanie polskich odpowiedników głosowych aplikacji jeszcze nie do końca jest możliwe. Na ten moment bardzo dobrze się sprawdza dodawanie produktów do Listy Zakupów. Jeżeli czegoś nam brakuje możemy za pomocą zdania Dodaj do listy zakupów … tworzyć i sprawdzać głosowe notatki.

Nie mniej jednak anglojęzyczna wersja oferuje nam na ten moment znacznie więcej. Bardzo ucieszyło mnie korzystanie z aplikacji Tasty, która zdalnie przeprowadza mnie proces gotowania: pomagając wybrać przepis i mówiąc krok po kroku co mam robić. Innymi słowy – koniec z brudnym od mąki ekranem telefonu, przygotowanie ciasta marchewkowego odbyło się bezinwazyjnie !

Rozrywka

Oglądanie ulubionych seriali bez sięgania po pilota jest możliwe już z aplikacją Netflix, która uruchomi nasze ulubione seriale na telefonie nawet bez aplikacji. Kiedy powiemy Play Netflix zostaniemy przekierowani na stronę główną. Nie mniej jednak ta funkcja nie do końca jest dla mnie rozwinięta pod względem w pełni głosowego rozwiązania. Dlatego, kupując urządzenie Chromecast możemy po skonfigurowaniu go z naszym TV bez pomocy pilota oglądać ulubione filmy czy przesyłać pliki z telefonu.

Na sam koniec zostawiam jedną z moich ulubionych aplikacji Headspace, która przykładowo po usłyszeniu Let’s meditate! przekieruje mnie do listy dostępnych dla mojego konta medytacji.

Czekam na więcej!

Bez wątpienia dostępne aktualnie polskie aplikacje nie mogą się równać z np. anglojęzycznymi odpowiednikami, ale jestem pewna, że jest to kwestia czasu. Co więcej, mam nadzieję, że za rok o tej porze będę mogła sprawdzić wymienione aplikacje w rozszerzonej wersji, korzystając z głównie z polskich fraz.

Jeżeli korzystasz z opisanych powyżej głosowych rozwiązań na codzień albo masz pomysł na własne ulepszenie swojego dnia daj znać w komentarzu. Chętnie poznam Twoją opinię !